۰

تخفیف‌های روزانه 👈

معرفی انواع مختلف جوندگان خانگی


تصور کنید که در پت‌شاپ بزرگی قدم می‌زنید و به شما این فرصت داده شده تا هر حیوانی که دوست دارید را انتخاب کنید. حیوانات زیبا، کوچک و دوست‌داشتنی نگاهتان را جلب می‌کنند. این لحظه بسیار جذاب است، انتخاب شما چیست؟ آیا به گزینه جوندگان فکر می‌کنید؟ بله، حتماً یکی از بهترین گزینه‌ها جوندگان هستند. جوندگان مزایای بسیاری دارند زیرا فضای کمتری از خانه شما را اشغال می‌کنند، نیازهای غذایی کمتری دارند و در واقع، باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شوند. علاوه‌براین، آن‌ها سروصدای کمتری دارند و به‌ویژه برای کودکان بسیار دوست‌داشتنی هستند. این کوچولوهای زیبا، لذت تمام عیار حیوان خانگی را با صرف کمترین وقت و انرژی به شما هدیه می‌دهند. در این مقاله، با خانواده جوندگان و ویژگی‌های آن‌ها آشنا خواهید شد تا بهترین انتخاب را داشته باشید و از حیوان خانگی‌تان لذت ببرید:


قبل از خرید هر حیوان خانگی، حتماً باید فضای خانه‌ را در نظر بگیرید و با اعضای خانواده و کودکان درباره خرید حیوان صحبت کنید. این مرحله، به‌ویژه برای خرید جوندگان، بسیار ضروری است.

 

زیرگروه‌ها و خانواده‌های زیادی از جوندگان با ویژگی‌های متفاوت وجود دارند. برخی از آن‌ها در قفس زندگی می‌کنند اما برخی دیگر در لانه‌های محصور یا گاهی در فضای باز و در ارتباط با سایر اعضای خانواده خواهند بود. بنابراین، شناخت کامل این حیوانات قبل از خرید بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد.


احتمالاً بسیاری از شما در نگاه اول به انواع جوندگانی که سایز کوچک و دوست‌داشتنی دارند، جذب می‌شوید اما توجه کنید که برخی از جوندگان مانند: رت و خوکچه هندی، سابقه طولانی در ارتباط با انسان‌ها و اهلی شدن دارند و آرام‌تر به‌نظر می‌رسند.

 

خوکچه‌های هندی، در طول روز بیشتر فعال هستند، در حالی‌که بسیاری از جوندگان ترجیح می‌دهند بیشتر شب‌ها فعالیت کنند و در طول روز استراحت کنند اما این حالت مطلق نیست و این حیوانات نیز قادر به تطبیق با شرایط هستند.

 


اغلب جوندگان به‌صورت جفت یا گروهی زندگی می‌کنند اما برخی مانند همستر نژاد سوری ترجیح می‌دهند تنها زندگی کنند. اگر حیوان شما اجتماعی است، بهتر است هنگام خرید، هم‌زمان یک جفت را خریداری کنید یا چند دوست برای آن بخرید و همه را در هم‌زمان وارد قفس کنید. این کار ممکن است از وقوع دعوا و نزاع و آسیب به آن‌ها جلوگیری کند.


قبل از انتخاب و خرید جوندگان، توصیه می‌شود اطلاعات کافی درباره نحوه خانه‌سازی، الگوی فعالیت، نیازهای غذایی و محیطی، صداها و بوهایی که از خودشان بروز می‌دهند، واکنش‌ها و علامت‌ها در زمان استرس و جفت‌گیری و سایر فعالیت‌ها و علامت‌های دیگر کسب کنید. بنابراین، انتخاب مناسب جوندگان بستگی به مطالعه و درک بهتر از نیازها و ویژگی‌های مختلف آن‌ها دارد. باتوجه به عواملی که ذکر شد، می‌توانید تصمیم بهتری درباره جوندگانی که برای شما مناسب هستند، بگیرید.


همستر: 


نژاد سوری یا طلایی همستر، یکی از محبوب‌ترین نژادهای همستر است. آن‌ها دارای چشم‌های درشت، گوش‌های برافراشته و موهای متنوع به رنگ‌های طلایی، سفید، کرمی، مشکی، قهوه‌ای و خاکستری هستند. طول بدن متوسط آن‌ها حدود 5 اینچ است.

 


نژاد سوری همسترها کمترین تمایل به گاز گرفتن را دارند و بیشترین محبوبیت را به‌عنوان حیوان خانگی برای مردم دارند. آن‌ها معمولاً مسالمت‌آمیز و مهربان هستند و دوست دارند با اسباب‌بازی‌ها و وسایل جویدنی در قفسشان بازی کنند. جویدن برای سلامت دندان‌هایشان ضروری است. به‌عنوان دارنده همستر سوری، باید مراقبت‌ها و محیط مناسب را برای او فراهم کنید. بررسی نیازهای مربوط به مسکن، تغذیه، بازی و مراقبت از سلامتی آن، مهم است.


همسترهایی که در قفس یا مکانی مشترک زندگی می‌کنند، اغلب به دلیل تقارن منابع و فضا با یکدیگر درگیری و دعوا دارند. بنابراین، بهتر است همسترها به‌صورت تنها نگهداری شوند، غیر از مواقعی که نیاز به تولید جوندگان جدید وجود دارد. همسترها بیشتر در شب فعالیت می‌کنند و در طول روز فعالیت کمتری دارند. آن‌ها شب‌ها به‌آرامی تغذیه و فعالیت می‌کنند و در خواب و استراحت شما مزاحمتی ایجاد نخواهند کرد.


همسترها علاقه‌مند به بازی کردن با اسباب‌بازی‌های مانند: چرخ‌ها، تونل‌ها و وسایل جویدنی در قفس هستند. شما می‌توانید این اسباب‌بازی‌ها را از فروشگاه‌های حیوانات خریداری کنید و در اختیار همستر قرار دهید. همچنین، به یاد داشته باشید که فرآیند جویدن برای حفظ سلامت دندان‌های همستر بسیار ضروری است.


گربیل:

 
گربیل حیوانی کوچک است که نسبت به همستر، سری بزرگ‌تر و چشمان کوچک‌تری دارد. آن‌ها در ظاهر به موش شبیه هستند اما دُم بزرگ‌تری دارند. گربیل‌ها اغلب اجتماعی‌تر و فعال‌تر از همسترها هستند و علاقه دارند در گروه‌ها زندگی کنند. در طبیعت، آن‌ها با رنگ‌های مختلفی مانند: سیاه، قهوه‌ای، خاکستری، نارنجی و سفید دیده می‌شوند. نگهداری از گربیل‌ها، نیازمند دانش و مراقبت خاصی است و باید نیازهایشان را درنظر بگیرید.

 


 گربیل‌ها برای بچه‌های کوچک به‌عنوان حیوان خانگی مناسب محسوب نمی‌شوند زیرا معمولاً گاز می‌گیرند و نیاز به مراقبت ویژه دارند. بسیاری از مردم باور دارند که این حیوانات برای تماشا مناسب هستند و نمی‌توان آن‌ها را در دست گرفت. گربیل‌ها بسیار فعال بوده و برای تأمین انرژی لازم، چندین بار در طول روز حرکات تندی انجام می‌دهند. بنابراین، آن‌ها از همسترها فعال‌تر و پرجنب‌و‌جوش‌تر هستند و باید وسایل بازی لازم را در قفسشان قرار داد. متوسط عمر گربیل‌ها حدود 2 تا 4 سال است. همچنین، هنگام نگهداری از آن‌ها، باید هرگز به دُمشان دست نزنید زیرا این کار برای آن‌ها دردناک است. در برخی مناطق مانند: کالیفرنیا و هاوایی، نگهداری از این حیوانات قانوناً ممنوع است.


خوکچه هندی: 


"خوکچه‌های هندی" یا "خوکچه‌های گینه"، حیوانی تقریباً چاق و فربه هستند و در زمان بلوغ وزن آن‌ها به حدود 2 پوند می‌رسد. آن‌ها بینی پهن و گوش‌هایی شبیه به برگ گل رز دارند. خوکچه‌های هندی به‌عنوان حیوانات خانگی بسیار زیبا، دوست‌داشتنی و محبوب شناخته می‌شوند و بسته به نژادشان، می‌توانند موهای کوتاه یا بلند داشته باشند. آن‌ها به‌سختی و بسیار کم گاز می‌گیرند و به‌طور کلی اجتماعی هستند. از این‌که در دست یا آغوش صاحب‌شان باشند، لذت می‌برند اما باید همیشه به آن‌ها اجازه داده شود تا به پشت برگردانده نشوند. خوکچه‌های هندی بسیار باهوش هستند و به‌سرعت صاحبشان را تشخیص می‌دهند. وقتی با صاحبشان روبرو می‌شوند، شروع به جیغ زدن می‌کنند که در واقع به‌عنوان سلام و خوش‌آمدگویی به صاحبشان محسوب می‌شود. آن‌ها فعال و پرجنب‌و‌جوش هستند و به فضای زیادی برای بازی نیاز دارند. لانه‌ای وسیع با تهویه مناسب برای آن‌ها ایده‌آل است.

 

 

گاهی اوقات روی یک پا بلند می‌شوند و با حالت لی‌لی بازی می‌کنند، همچنین اگر توپ کوچکی در اختیار داشته باشند، به آن ضربه می‌زنند. این حرکات بازی برای خوکچه‌های هندی مفرح و لذت‌بخش است.


 برای خرید خوکچه‌های هندی، بهتر است دو عدد یا تعداد بیشتری را تهیه کنید زیرا آن‌ها به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و از وجود هم‌نوعانشان لذت می‌برند. همچنین، بهتر است همه خوکچه‌ها را از جنسیت یکسان (نر یا ماده) تهیه کنید تا از تولید ناخواسته نسل جدید جلوگیری شود.


* معمولاً طول عمر خوکچه‌های هندی بین 5 تا 8 سال است. این باتوجه به مراقبت‌ها و شرایط نگهداری مناسب، ممکن است متفاوت باشد.


* درباره طبقه‌بندی خوکچه‌های هندی در گروه جوندگان، در بعضی منابع اختلاف وجود دارد و نظرات محققین متفاوت است. در بعضی مواقع، آن‌ها به‌عنوان گونه‌ای مستقل یا سرده جداگانه درنظر گرفته می‌شوند، در حالی‌که در دیگر مواقع ممکن است در گروه جوندگان (Muridae) طبقه‌بندی شوند.

 

موش: 


موش‌ها از جمله کوچک‌ترین حیوانات خانگی هستند که می‌توانند در منزل نگهداری شوند ولی اندازه آن‌ها متناسب با نژاد و گونه‌شان متفاوت است. طول برخی از موش‌ها از نوک بینی تا دم، به حدود 4 اینچ (10 سانتی‌متر) می‌رسد، در حالی‌که برخی دیگر ممکن است به 6 اینچ (15 سانتی‌متر) یا حتی بیشتر نیز برسند.

 


موش‌ها چشم‌های تیز و برجسته، گوش‌هایی به شکل لاله و دم بسیار درازی دارند. آن‌ها در رنگ‌های بسیار متنوعی دیده می‌شوند و رنگ چشم‌هایشان نیز بسته به رنگ پوست و پشمشان، از مشکی تا قرمز و ... متفاوت است.


موش‌ها پت‌های زیبا، دوست داشتنی و سرگرم‌کننده‌ای هستند که می‌توانید لذت بردن طولانی‌مدتی را با تماشای آن‌ها داشته باشید اما متأسفانه، به دلیل احتمال گاز گرفتن، به‌راحتی نمی‌توانید با آن‌ها در دست بازی کنید. برای برقراری ارتباط با موش‌ها، زمانی در حدود 3-4 هفته نیاز است تا به شما اعتماد کنند. در طول این مدت، باید به‌طور مداوم با آن‌ها در تماس باشید و می‌توانید از دستکش‌های ضخیم و مخصوص برای نگهداری آن‌ها استفاده کنید. اگر این کار را به‌درستی انجام دهید و به آن‌ها عادت دهید، معمولاً به‌ندرت شما را گاز خواهند گرفت.


موش‌ها مانند همسترها شب‌ها فعال هستند. بنابراین، در طول شب فعالیت زیادی خواهند داشت. آن‌ها بسیار فعال و پرجنب‌و‌جوش هستند و نیاز به اسباب‌بازی‌هایی در قفس دارند که آن‌ها را به بالا و پایین حرکت داده و به‌راحتی بجنباند.


همچنین، فرآیند جویدن برای سلامتی دندان‌های موش‌ها ضروری است. علاوه بر این، موش‌های ماده‌ها با یکدیگر سازگار هستند اما نرها معمولاً با یکدیگر درگیری و نزاع می‌کنند، مگر این‌که به مدت 5 هفته در یک محل نگهداری شوند. در نهایت، طول عمر موش‌ها معمولاً بین 1 تا 2 سال است.

 

رت: 


رت‌ها از نظر ظاهری کاملاً شبیه موش‌ها هستند اما از نظر جثه بسیار بزرگتر هستند. متوسط طول یک رت از نوک بینی تا دم معمولاً حدود 10 اینچ است. اگرچه رت‌ها در سایزهای بسیار بزرگ‌تر نیز دیده می‌شوند. به‌طور خلاصه، می‌توانید برای توصیف یک رت، یک موش را در ذهن‌تان تصور کنید و اندازه آن را بسیار بزرگ‌تر درنظر بگیرید.

 


رت‌ها در رنگ‌های بسیار متنوعی از سیاه و انواع خاکستری و قهوه‌ای گرفته تا بژ و رنگ‌های روشن دیده می‌شوند و برای پوست رت‌ها، مهم است که پشم آن‌ها براق باشد. برخی از نژادها ممکن است پوستی کم یا بدون مو داشته باشند، در این صورت باید فضای اطراف آن‌ها پیوسته گرم نگه داشته شود.


رت‌ها به صورت چندتایی نگهداری شده، پت‌های جذاب و خوبی هستند. طبق داده‌های ارائه شده توسط "American Fancy Rat and Mouse Association"، رت‌ها حیواناتی فعال، باهوش و کنجکاو هستند و به‌راحتی قابل آموزش و اهلی شدن هستند. نرها و ماده‌ها برای نگهداری مناسب هستند، با این حال، به‌نظر می‌رسد که نرها پس از دوران بلوغ کمی بیشتر تمایل به گاز گرفتن دارند. این حیوانات در اصل شب‌ها فعال هستند اما می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی عادت دهید تا در طول روز بیشتر فعالیت کنند. به‌ویژه زمانی‌که در کنار قفس آن‌ها هستید و با آن‌ها بازی می‌کنید. مانند سایر جوندگان، برای رت‌ها نیز باید اسباب‌بازی‌هایی برای فعالیت بیشتر و جویدن تهیه کنید.


•    رت‌ها برای نشان دادن خوشحالی و رضایتشان، می‌توانند دندان‌هایشان را به یکدیگرفشار دهند و حالتی مانند ساییدن ایجاد کنند.


•    عقیده برخی افراد این است که رت تمیز و سالم، باید بویی شبیه چوب صندل داشته باشد.

•    متوسط طول عمر رت‌ها حدوداً 2-3 سال است.


•    درباره محدودیت‌های نگهداری رت‌ها، باید به قوانین و مقررات منطقه سکونتتان توجه کنید. این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها ممکن است در مناطق جزیره‌ای آمریکا و یا برای رت‌های خاصی اعمال شوند. برای دقیق‌ترین و جدیدترین اطلاعات، به قوانین محلی مراجعه کنید.

 

چین چیلا: 


 چین چیلاها حقیقتاً جانورانی زیبا و جذاب هستند. آن‌ها دارای بدنی پوشیده از موهایی پشمی هستند و دمی با موهای پشمی که به قسمت دم حیوان کشیده می‌شود. چین چیلاها چشمان بزرگ و پهن و گوش‌های پهن و کشیده دارند که به‌عنوان سیستم خنک‌کننده بدنشان عمل می‌کند.


رنگ بدن چین چیلاها اغلب خاکستری یا بژ است و در قسمت‌های بالایی، تیره‌تر و در قسمت‌های پایینی، روشن‌تر می‌شود. آن‌ها پت خوبی برای کودکان بزرگ و بزرگسالان هستند و معمولاً به‌خوبی با استرس‌ها کنار می‌آیند.

 


چین چیلاها شب فعال هستند و بیشترین فعالیت آن‌ها هنگام غروب و طلوع آفتاب است. آن‌ها نیاز به زمانی خارج از قفس دارند اما بهتر است در این زمان‌ها نزدیکی آن‌ها را کنترل کنید زیرا ممکن است دمشان را گاز بزنند. اهلی‌کردن چین چیلاها نیاز به زمان و صبر زیادی دارد اما ممکن است با تلاش و ایجاد ارتباط دائمی با آن‌ها انجام پذیرد.


در کل، چین چیلاها جانورانی مهربان و خونگرم هستند و اغلب به سمت صاحبشان حرکت می‌کنند تا بلندشان کند و نوازش شوند اما بهتر است در هنگام بازکردن قفس آن‌ها، از ایمنی آن مطمئن شوید زیرا ممکن است چین چیلاها به انگشت شما گاز بزنند یا از طریق لمس کردن با شما تعامل کنند. آن‌ها عادت دارند اشیاء اطرافشان را با گاز زدن بررسی کنند. بنابراین، ممکن است شما نیز در معرض گاز آن‌ها قرار بگیرید. این موضوع نشان‌دهنده فضولی و کنجکاوی طبیعی چین چیلاها است.


برای ایجاد ارتباط بهتر با چین چیلاها، می‌توانید از زمانی  که با آن‌ها بیرون قفس هستید، به‌خوبی بهره ببرید اما توجه داشته باشید که باید محیط اطرافشان را امن نگه دارید و از وجود مواد خطرناک مانند: کابل‌های برق یا مواد سمی پرهیز کنید. 


به‌طور کلی، چین چیلاها پتی خوش‌طبع و مهربان هستند و مراقبت مناسب و برقراری ارتباط صمیمانه با آن‌ها می‌تواند رابطه مثبتی را بین شما و این حیوانات زیبا ایجاد کند.


•    در چین چیلاها، نرها معمولاً بر ماده‌ها سلطه و حکومت دارند یعنی نرها در بین گروهی از ماده‌ها، سرپرستی و رهبری را برعهده می‌گیرند.


•    چین چیلاها به‌صورت طبیعی زندگی گروهی را ترجیح می‌دهند. بنابراین، بهتر است اگر می‌خواهید چین چیلاها را به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید، حداقل دو عدد از آن‌ها را خریداری کنید. این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در کنار یکدیگر زندگی کنند و از تعامل اجتماعی بهره‌مند شوند.


•    طول عمر متوسط چین چیلاها در حالت وحشی حدود 10 سال است اما با مراقبت و مدیریت مناسب، می‌توانند تا 20 سال عمر کنند. این نشان می‌دهد که نگهداری و مراقبت صحیح از آن‌ها می‌تواند مدت عمر آن‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد.


به همین دلیل، برای نگهداری چین چیلاها بهتر است آن‌ها را به‌صورت جفت یا گروهی نگهداری کنید و به مراقبت و توجه کافی نسبت به آن‌ها نیز اهمیت بدهید تا سلامت و رفاه آن‌ها تأمین شود.


این نکته مهم است که همواره قبل از خرید هر حیوان خانگی، اطلاعات کافی را از منابع مناسب کسب کنید. همچنین، در برخی منابع، حیواناتی مانند: خرگوش و سنجاب نیز در دسته جوندگان قرار می‌گیرند. به هر حال، از سال 1912 خرگوش‌ها در اکثر منابع از گروه جوندگان جدا شده‌اند.


مطالعه این مقاله و توجه به نکات آن قبل از خرید جوندگان کوچک، می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. امیدواریم که در کنار حیوان خانگی دوست‌داشتنی‌تان لحظات زیبایی را تجربه کنید و از زندگی لذت ببرید.

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده

جدیدترین مطالب

دسته بندی ها

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش