۰

تخفیف‌های روزانه 👈

روش‌های درمان بیماری جرب سگ


بیماری جرب یا گال سگ، بیماری پوستی است که می‌تواند در سرتاسر دنیا اتفاق بیافتد. این بیماری توسط کنه‌ها به سگ‌ منتقل می‌شود. این کنه‌ها با ورود به پوست سگ‌، باعث ایجاد خارش شدید، التهاب پوست و حتی ریزش مو می‌شوند. اگر بیماری درمان نشود، می‌تواند منجر به گسترش بیشتر کنه‌ها در پوست و ایجاد زخم‌های جدی شود.


عوامل مختلفی می‌توانند در ابتلای سگ‌ها به بیماری جرب نقش داشته باشند. سیستم ایمنی ضعیف حیوانات و نیز عدم رعایت بهداشتی می‌توانند از مهم‌ترین عوامل بروز این بیماری باشند. در شرایطی‌ که سگ به خوبی مراقبت شود و سلامتی خوبی داشته باشد، احتمالاً نیازی به درمان خاصی نخواهد بود. سیستم ایمنی بدنش ممکن است بتواند با بیماری مقابله کند. درمجموع، بیماری جرب سگ نشانه‌های خاصی می‌تواند داشته باشد که در صورت تشخیص و درمان به‌موقع می‌توان از آسیب به سگ جلوگیری کرد.


علائم شایع جرب در سگ‌ها:


علائم بیماری جرب یا گال سگ، به‌طور عمومی با خارش شدید و ناگهانی آغاز می‌شوند. اگر مشاهده نمودید که حیوان خانگی‌تان دوره‌هایی از خارش و ریزش مو را تجربه می‌کند، بهتر است به‌سرعت به دامپزشک مراجعه کنید. این بیماری ممکن است به دیگر حیوانات و حتی انسان‌ها منتقل شود، بنابراین بهتر است با توجه به علائمی که در ادامه آمده، سگ را از تماس با دیگر حیوانات دور نگه‌داشته و وسایلش را از دیگران جدا کنید تا از انتقال این بیماری به سایر موجودات جلوگیری کنید. این توصیه‌ها می‌توانند به جلوگیری از گسترش بیماری جرب کمک کنند. مهم‌ترین علائم بروز بیماری جرب سگ، به شرح زیر است:


•    خارش شدید
•    قرمزی پوست
•    التهاب پوستی
•    ریزش موی تکه‌ای
•    زخم‌های پوستی
•    بوی نامطبوع زخم‌ها
•    ضخیم شدن پوست
•    بروز زخم‌های باکتریایی
•    گسترش زخم در بدن
•    کاهش اشتها

 


مراحل رشد کنه سارکوپتیک در بدن سگ‌ها:


چرخه حیات کنه سارکوپتیک (کنه‌های جرب) معمولاً کمتر از ۲۱ روز طول نمی‌کشد. این کنه‌ها به‌سرعت به پوست حیوانات نفوذ کرده و پس از تقریباً ۳ هفته شروع به تخم‌گذاری می‌کنند. تخم‌های این کنه‌ها در مدت تقریبی ۵ روز، از تخم خارج می‌شوند و سپس در تمام بدن سگ‌ها گسترش می‌یابند و علائم ناراحتی پوستی در آن‌ها ایجاد می‌کنند. در نظر داشته باشید که  این بیماری در سگ‌های پا به سن گذاشته‌ یا سگ‌هایی که به‌صورت مادرزادی به نقص سیستم ایمنی بدنی دچار هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد.


توصیه‌های بهداشتی در صورت بروز بیماری گال سگ:


جرب یا گال، معمولاً از طریق تماس با سگ‌های آلوده و یا استفاده از وسایلی که سگ‌های آلوده از آن‌ها استفاده کرده‌اند، منتقل می‌شود. شدت علائم بیماری جرب به تعداد کنه‌های میکروسکوپی موجود در پوست حیوان خانگی شما وابسته است. اگر علائم بیماری جرب را در سگ مشاهده کردید، بهتر است با هماهنگی قبلی به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید و سگتان را تا زمانی که توسط پزشک معاینه شود، از تماس با سایر حیوانات در کلینیک جدا کنید. این اقدام ممکن است جلوی انتقال بیماری به سایر حیوانات را بگیرد، زیرا سگتان ممکن است از طریق برخورد با دیگر حیوانات نیز بیماری را به آن‌ها منتقل کند.


راه‌های تشخیص بیماری جرب سگ:


بیماری جرب یا گال در سگ‌ها، از طریق تماس با سگ‌های آلوده یا استفاده از وسایلی که آن‌ها استفاده کرده‌اند، منتقل می‌شود. راه‌های مختلفی برای تشخیص این بیماری وجود دارد. آزمایش خون، آزمایش حساسیت پوستی (تست پچ تجویزی)، نمونه‌برداری از مدفوع سگ و خراش عمیق پوستی، مهم‌ترین روش‌ها تشخیص این بیماری به شمار می‌آیند. در صورت مشاهده علائمی نظیر: خارش شدید، قرمزی پوست و ریزش مو در سگتان، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسبی ارائه دهد. تشخیص توسط متخصصان حرفه‌ای ضروری است تا بتوانند علائم مختلف بیماری را تفکیک کنند و از اشتباه در تشخیص جلوگیری کنند.

 


روش‌های درمان خانگی بیماری جرب در سگ‌ها:


با توجه به وسعت گسترش بیماری جرب سارکوپتیک در حیوانات، به‌ویژه سگ‌ها، ضرورت دارد که در اسرع وقت اقدامات درمانی را تحت نظارت دامپزشک آغاز کنید. این تدابیر علاوه بر بهبودی کامل سگ، به جلوگیری از انتقال بیماری به سایر موجودات کمک می‌کنند. ازآنجاکه از بین بردن کامل کنه‌ها دشوار می‌باشد، لازم است روش‌های درمانی توصیه‌شده را چندین بار در هفته تکرار کنید تا بهبودی سریع‌تر رخ دهد. روش‌های درمانی خوراکی و تزریقی نیز با تجویز دامپزشک برای کنترل عفونت پوستی و از بین بردن بیماری جرب (گال) می‌توانند فرآیند بهبود را تسریع کنند. لازم به ذکر است که از بین بردن کامل کنه‌های سارکوپتیک ممکن است شش تا هفت هفته زمان ببرد. در ادامه به مهم‌ترین روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم:


• استفاده از شامپوهای بنزوئیل پراکسید:

  بیماری جرب سارکوپتیک معمولاً بانفوذ در پوست گسترش می یابد، شامپوهای حاوی بنزوئیل پراکسید می‌توانند با تمیز کردن پوست و از بین بردن کنه‌ها، از گسترش آن‌ها جلوگیری کنند.

 

• شستشو با آب و صابون:

استفاده از صابون با خاصیت قلیایی، به‌عنوان  روشی خانگی می‌تواند بهبودی را تسریع کند. شستشوی دقیق پوست با آب و صابون، می‌تواند به تخلیه کنه‌ها و انگل‌های پوستی کمک کند.

 

• استفاده از هیدروژن پر اکسید:

ترکیب آب و اکسیژن در هیدروژن پر اکسید، می‌تواند به‌عنوان میکروب‌کش عمل کند و کنه‌ها را از بین ببرد. با آغشته کردن پارچه به هیدروژن پر اکسید و مالش آن بر روی پوست حیوان خانگی، می‌توانید این بیماری پوستی را کنترل کنید.

 

• استفاده از سرکه سیب:

سرکه سیب به دلیل خواص اسیدی که دارد، می‌تواند به‌عنوان باکتری‌کش مؤثر برای کنترل کنه سارکوپتیک عمل کند. می‌توانید سرکه سیب را به‌صورت خوراکی مصرف کنید یا از طریق پارچه‌ای آغشته به سرکه سیب، به‌صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید.

 


• استفاده از ژل آلوئه‌ورا :

آلوئه‌ورا به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی، می‌تواند به کاهش خارش، قرمزی پوست و همچنین پاک‌سازی هرگونه انگل و کنه بر روی پوست کمک کند.


• استفاده از روغن چریش:

روغن چریش به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی که دارد، می‌تواند به‌عنوان روش درمانی مؤثری برای از بین بردن کنه سارکوپتیک عمل کند.


• استفاده از عسل:

عسل با خاصیت ضدالتهابی و چسبندگی در سطح پوست، می‌تواند به‌عنوان روش درمانی برای کنترل کنه سارکوپتیک استفاده شود. با آغشته کردن سطح پوست سگ به عسل و سپس شستشو با آب و صابون، می‌توانید خارش و التهاب پوستی را کاهش دهید و از بین بردن کنه‌ها را تسریع کنید.


• ذرات نقره کلوئیدی:

ذرات نقره کلوئیدی با خاصیت ضد میکروبی و ضدعفونی‌کنندگی قوی، می‌توانند در مقابله با عفونت‌ها و کنه سارکوپتیک مؤثر باشند.


• استفاده از لیمو:

لیمو به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی، ضدالتهابی و ضد میکروبی، می‌تواند جهت از بین بردن عفونت پوستی، پاک‌سازی کنه‌ها و بهبود علائم خارش و قرمزی مؤثر باشد.


روش‌های جلوگیری از ابتلای سگ‌ها به بیماری جرب:


جرب به‌عنوان یکی از بیماری‌های پوستی شایع در سگ‌ها، باعث آزار و ایجاد خارش شدید در آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهداشت و مراقبت مناسب از پوست و موی سگ، نظافت محیط زندگی، اجتناب از تماس با سگ‌های آلوده و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. همچنین، معاینات منظم توسط دامپزشک و در صورت مشاهده علائم، مشاوره و درمان حرفه‌ای از دامپزشک ضروری است. در پایان، مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از ابتلای سگ‌ها به بیماری جرب را بررسی خواهیم کرد:

 


• مصرف مکمل‌های تقویتی:


توجه به رژیم غذایی مناسب برای سگ‌ها و تأثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی حیوان خانگی شما، ازجمله عوامل مؤثر در جلوگیری از ابتلا به بیماری جرب است. انواع ویتامین‌های B، C، E و A با دوزهای مناسب و تحت نظر دامپزشک متخصص در رژیم غذایی سگ جایگاه ویژه‌ای دارند زیرا تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت پوست و موی سگ را تسهیل می‌کنند. همچنین، برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بیماری جرب، می‌توانید از مکمل‌ها و مواد مغذی مناسب استفاده کنید.


• مصرف مواد حاوی پروبیوتیک:


با توجه به تأثیر مثبت مواد حاوی پروبیوتیک بر سلامت دستگاه گوارشی حیوانات، توصیه می‌شود در رژیم غذایی سگ از مواد حاوی پروبیوتیک استفاده کنید. پت‌شاپ‌ها مواد حاوی پروبیوتیک را ارائه می‌دهند تا به‌راحتی سیستم ایمنی سگ را تقویت کنید. انتخاب و استفاده از این محصولات را با مشورت دامپزشک انجام دهید.


• توجه به نظافت و بهداشت:


برای جلوگیری از ابتلا به بیماری جرب در سگ، توصیه می‌شود که به شست‌وشو و تمیزی ملزومات مصرفی اهمیت دهید و محیط زندگی سگ را تمیز نگه‌دارید. استفاده از شیوه‌هایی نظیر: استحمام منظم و کوتاه کردن موهای سگ، به‌علاوه پاک‌سازی پوست از میکروب‌ها، می‌تواند از لانه‌ گزینی کنه‌ها و درنتیجه، ابتلا به بیماری جرب جلوگیری کند.


• جلوگیری از تماس با حیوانات آلوده:


اگر علائم بیماری جرب (گال) را در حیوانات مجاور محل زندگی‌ مشاهده کردید، از تماس سگتان با آن‌ها جلوگیری نمایید. از تماس مستقیم یا نزدیکی با حیوانات مشکوک به ابتلا به جرب بپرهیزید تا از انتقال بیماری به سگتان جلوگیری کنید. این اقدام به حفاظت از سلامت سگ و پیشگیری از گسترش بیماری به دیگر حیوانات کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

جدیدترین مطالب

دسته بندی ها

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش